Haber Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 19:52 Bu haber 357 kez okundu
 
Kdz. Ereğli Tersanelerinden 48 bin kişi ekmek yemişti!...
Deniz Ticaret Odası Batı Karadeniz Bölgesi, tersanelerin sorunlarının çözümü için düğmeye bastı.
- Haberi
Kdz. Ereğli Tersanelerinden 48 bin kişi ekmek yemişti!...

 13 Ocak 2021 17:33:42

Deniz Ticaret Odası Batı Karadeniz Bölgesi, bölgedeki tersanelerin sorunlarını çözümü için devlet erkanını biraraya getirdi.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Hamdi Uçar, Ahmet Çolakoğlu, Kdz.Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil PosbıyıkEreğli TSO Başkanı Arslan KeleşAK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki TosunAK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Av. Saffet BozkurtKdz.Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı İ. Necati Günay, STK liderleri, tersaneciler ve basın mensupları katıldığı toplantıda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Erdem; tersanecilerin 5084 sayılı yasadan çıkartılarak Tuzla ve Yalova tersanelerinde olduğu gibi ciro üzerinden bedel alınması veya yapılan yatırımın bankalara teminat gösterilmesi için Tuzla ve Yalova'da olduğu gibi irtifak hakkının verilmesinin istedi.

TERSANELER 5084 SAYILI YASADAN ÇIKARILSIN

İrfan Erdem'in konuşması şöyle:
Sayın Milletvekillerim, Sayın Valim, Sayın Kaymakamım, Sayın Amiralim, Sayın Belediye Reisim Sayın İl Başkanım, Başkanlarım, Sayın tersane sahiplerim ve Sayın basın mensupları davetimize icabet ettiğiniz için hepinize teşekkür eder saygılar sunarım.

Bu toplantının 3 ana başlığı bulunmaktadır.
⦁ Buraya nerden geldik
⦁ Mevcut durum
⦁ Tersaneler olarak isteklerimiz.

Sayın Reisi Cumhurumuz büyük devlet adamı Recep Tayip Erdoğan 2003 yılında Kdz. Ereğli'ye denizcilik camiasının ve benim misafirim olarak geldiğinde bu bölgenin tersaneler bölgesi olası talebimizi olumlu karşılamış ve onay vermiştir.

Bunun üzerine yatırımcılarımız Karadeniz bölgesinde ve Kdz. Ereğli’de tersane kurmak için devletten yer tahsisi istemiştir. Devletimiz tersane kuracak yatırımcılarımıza 5084 sayılı yasayı çıkararak bedelsiz olarak yer tahsisi yapmıştır. 5084 sayılı yasanın iki önemli ayağı bulunmaktadır.

A Yatırım: Bunun üzerine yatırımcılar proje üstünden deniz dolgusu üst yapılar ve makine parkı olmak üzere yatırım tutarlarını
B istihdam: Çalışacak işçi sayısı

Yatırımcılar fizibilite hazırlayarak Ulaştırma Bakanlığı'na sunmuşlardır. Bunun üzerine 2006 yılında Milli Emlak Genel Müdürlüğü de tahsislerini yaparak yatırımcıların önünü açmıştır.

Kdz. Ereğli’deki tersane sahipleri, yatırım yaptı

2006 yılından 2009 yılına kadar deniz dolgularını üst yapılarını makina parklarını tamamlamaya çalışarak gemi inşaya başlamıştır. Bütün bunları hiçbir kredi almadan öz kaynakları ile yapmışlardır. Gemi İnşa piyasasının kriz öncesinde olumsuz sinyaller vermesine rağmen Kdz. Ereğli’deki tersane sahipleri kendilerinden emin bir şekilde hem yatırımlarını yapmışlar hem de piyasayı takip etmiş ve almış oldukları siparişleri değerlendirerek bölgeye katma değer ve istihdam sağlamışlardır.

48 bin kişi bu tersanelerimizden ekmek yemiştir

Bu azim ve kendi öz sermayeleri ile bu 3 yılık süre içerisinde tersanelerimizde çeşitli amaçlarda 41 farklı türde toplam 250 bin DWT gemi inşa ederek yurt dışına ihraç etmişlerdir. Bu ihraç edilen gemilerin bedelleri Merkez Bankamıza dolar olarak girmiştir. Bu tersanelerimizin 2009 yılındaki istihdam sayısı 7 bin sigortalı, 2 bin 500 taşeron işçisi olmak üzere 9 bin 500 kişidir. Yani ERDEMİR’den 1,5 kat daha büyük. Bunları aileleri ile hesap edersek 48 bin kişi bu tersanelerimizden ekmek yemiştir.

20 milyon dolar öz kaynaklarıyla yatırım yapmıştır

Tekrar altını çizerek söylüyorum bütün bu kazanımlar firmaların öz kaynakları ile yapılmıştır çünkü 5084 sayılı yasa ile verilen tahsis alanları devredemez, satılamaz ve kiralanamaz şerhi koymuştur. Hatta başka iş koluna geçmesi, ortak bile alması yasa gereği engellenmiştir. 5084 irtifak hakkı ve tapu vermediği için bu yatırımlar bankalara teminat olarak da gösterilememiştir. Bu tersanelerin bazısı 5 bazısı 10 bazısı da 20 milyon dolar civarında öz kaynaklarıyla yatırım yapmıştır.

Yalova ve Tuzla tersaneleri 5-10 adet sipariş almışlardır

Gelelim 2009 yılına! Dünyada ve Türkiye’de gemi inşa sanayi durma noktasına gelmiştir. Sebebi de dünya ticaretindeki küresel daralmadır. Bilhassa Çin ve Hindistan’ın ithalat ve ihracatındaki daralması ve küçülmesi bu krizin en büyük etkenidir. 2020 yılına kadar bu 11 yıl süre için de dünya ve Türkiye'de gemi inşa sanayi durma noktasına gelmiştir. Türkiye’deki çoğu tersaneler sipariş alamamış, Yalova ve Tuzla tersaneleri ise bir elin parmakları kadar sipariş almışlardır.

9 bin 500 kişi çalışıyordu, şimdi ise 450 kişi çalışmaktadır

Karadeniz'de ve Ereğli'de yatırım yapan bu tersanecilerimiz tersanelerini ve yatırımlarını bankalara teminat gösteremedikleri ve sipariş alamadıkları için devlete taahhüt ettikleri yatırımlarını tamamlayamamışlardır. Çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kalmışlardır. Bir kısmı borçlarını ve hatta personeller alacaklarını bile ödeyemeyecek duruma gelmiştir. Bu gün, geçmişte 9 bin 500 kişiye direk istihdam sağlayan bu tersanelerimizde şimdi ise 450 kişi çalışmaktadır.

Hedeflerini tutturamayan tersanelerimizin tahsisleri iptal edildi

Şimdi istihdam konusuna gelelim. Yukarıda izah ettiğimiz şartlar dâhilinde yatırım yapan tersanecilerimiz istihdam taahhütlerini tutturamamıştır. Gelelim bu güne, yatırımını tamamen veya kısmen tamamlayan tersanelerimiz istihdam konusunda da taahhüt ettikleri rakamların yüzde 100'nü tutturamamışlardır. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü hedeflerini tutturamayan bu tersanelerimizin tahsislerini iptal etmiştir.

Sonuç olarak; Sayın Milletvekillerimiz, Sayın Valimiz, Sayın Kaymakamımız, Sayın Belediye Reisimiz ve Ak Parti İl Başkanımız, Talebimiz yukarıda izah edilen şartlar altında;

-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafında tahsisleri iptal edilen tersanecilerimizin 5084 sayılı yasadan çıkarılarak Tuzla ve Yalova tersanelimizde olduğu gibi ciro üzerinden bedel alınması veya yapılan yatırımın bankalara teminat gösterilmesi için Tuzla ve Yalova’da olduğu gibi irtifak hakkının verilmesi,

Madenci, 37 adet gemi inşa edip yurt dışına ihraç etmiştir

-Yukarıdaki ihtimalin olumsuz değerlendirilmesi durumunda talebimiz; iptal edilen tersane tahsislerinin devletimizin vereceği muayyen süre kadar uzatılmasıdır ki; bu tersaneler içinde Madenci gemi sanayi kurulduğu tarihten itibaren tahsisinin iptal edildiği yıla kadar klaslı 37 adet gemi inşa edip yurt dışına ihraç etmiştir.

Sayın Milletvekillerim Sayın Valim Sayın Kaymakamım devlet bize deniz kenarında arazi vermedi, elektrik, su, bina vermedi. Bizler, denizleri doldurduk bütün birikimimizle bu devlete artı değer kazandırmaya çalıştık. Edebali’nin çok güzel bir sözü var. İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN.

Biz saksıda çiçek miyiz sulayıp gübre koydukça büyüsün yeşersin açsın. Biz ve tersaneciler müteşebbisiz. Biz saksıda yetişmiyoruz. Bizi saksıda yetiştiremezsiniz. 1970 yılında İrfan Erdem’in başlattığı ve dönemin en büyük gemilerinin inşa edildiği tersanecilik sektörünün Yaklaşık 50 yıllık bilgi/birikimini ve tecrübesini bir çırpıda yok sayamayız. Çünkü bu bilgi/birikim ve tecrübe ile bölgede büyük işler başardığımızı hem biz, hem bölge insanı, hem de iştigalimizle ilgili Kamu kurumları ve sektör bilmektedir. Bu meslek bizlere atalarımızdan miras kaldı.

En nihayetinde; buradaki tersaneci arkadaşlarımızın uygun piyasa koşulları ve imkân verildiğinde geçmiş yıllarda neleri başarabildiğini anlatmaya çalıştım. Yukarıda anlatılan hususların tekrar gözden geçirilerek Bu ülkenin milletvekilleri olarak ve devlet olarak sizlerden yardımınızı istiyoruz...

Kaynak: Editör: Mustafa KELEŞ
Etiketler: Kdz., Ereğli, Tersanelerinden, 48, bin, kişi, ekmek, yemişti!...,
Yorumlar
Haber Yazılımı